PFAS, znane jako 'wieczne chemikalia', są obecne w naszym codziennym życiu, ale ich wpływ na środowisko i zdrowie budzi coraz większe obawy. Związki te z trudem ulegają rozkładowi, zanieczyszczając wodę, glebę i organizmy żywe, w tym ludzi. Poznaj globalne wysiłki regulacyjne mające na celu ograniczenie stosowania PFAS i ochronę przyszłych pokoleń przed ich szkodliwymi skutkami.
Współczesna produkcja rolno-żywnościowa na globalną skalę niesie ze sobą nieuchronną obecność pozostałości środków ochrony roślin w żywności. Wszyscy bez wyjątku spotykamy się z tymi substancjami, które stanowią integralną część procesu uprawy. Istotne jest, aby poziom tych pozostałości w żywności nie przekraczał najwyższych dopuszczalnych poziomów ustalonych prawnie. Eurofins, będąc liderem na rynku usług laboratoryjnych, nieustannie reaguje na oczekiwania swoich klientów. W tym duchu, w ramach Łódzkiego Bionanoparku, uruchomiliśmy Centrum Kompetencyjne do badań pozostałości pestycydów w żywności.
Większość serwowanych na świątecznym stole dań, to potrawy tradycyjne, które są przygotowywane specjalnie na ten wyjątkowy czas w roku. Czy zawsze są to potrawy o korzystnym profilu żywieniowym? Przyjrzyjmy się przykładom, stanowiącym podstawę wielu potraw wigilijnych.
Alkaloidy pirolizydynowe to toksyny występujące naturalnie w wielu różnych gatunkach roślin. Są prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionymi naturalnymi toksynami. Powszechnym źródłem zatrucia AP są leki ziołowe i lub suplementy diety, które zawierają rośliny wytwarzające alkaloidy pirolizydynowe.
Biorąc pod uwagę różnorodność produktów z branży piekarniczej dostępnych na rynku, większość produktów wymaga zastosowania odpowiedniej nazwy opisowej. Podstawowe zasady dotyczące ustalania nazwy prawnej środka spożywczego zostały określone w art. 17 i Załączniku VI Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.