Pestycydy w żywności - fakty i mity: analiza współczesnych wyzwań

Pestycydy w żywności - fakty i mity: analiza współczesnych wyzwań

Świadomość konsumentów a ocena ryzyka - współczesne wyzwania w sektorze żywnościowym
Nie da się zaprzeczyć rosnącej popularności żywności ekologicznej oraz rozwijającemu się trendowi żywności „wolnej od…”. W okresie od 2008 do 2017 roku sprzedaż detaliczna produktów „bio” w Unii Europejskiej wzrosła ponad dwukrotnie, a aż 90% konsumentów twierdzi, że sprawdza listę składników, aby upewnić się, że żywność nie zawiera dodatków. Jak zaznacza Konrad Krochmal, który pełni funkcję Dyrektora Sprzedaży w Eurofins Polska, konsumenci w UE stają się coraz bardziej świadomi wpływu żywności na organizm i coraz bardziej zwracają uwagę na skład i sposób produkcji tych produktów. Ponadto, różnorodne doniesienia medialne podnoszą obawy konsumentów dotyczące możliwej obecności w produktach spożywczych zbyt dużej ilości niepożądanych lub nawet niedozwolonych substancji chemicznych.

W efekcie zwykły konsument coraz częściej podejmuje samodzielne działania, starając się zgłębić cały proces produkcji żywności od pola do stołu, w poszukiwaniu dowodów na ewentualne nieprawidłowości w praktykach producenckich. W oparciu o dostępne, choć często niekompletne informacje, podejmuje własną ocenę używanych dodatków do żywności oraz środków ochrony roślin, nie zawsze pamiętając o istotnej roli instytucji unijnych, jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), czy organów kontroli żywności w poszczególnych krajach członkowskich. To właśnie te instytucje oraz organy państwowe mają za zadanie wykonać tę pracę zamiast konsumenta.

W ramach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jednostka zajmująca się problematyką pestycydów ma za zadanie dokładnie oceniać ryzyko związane z substancjami czynnymi stosowanymi w środkach ochrony roślin. Współpracując ściśle z krajami członkowskimi Unii Europejskiej, prowadzi analizy, aby ustalić, czy te substancje, stosowane zgodnie z zaleceniami, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt - na przykład poprzez skażenie wody pitnej, żywności czy pasz, a także na jakość wód podziemnych.

Bezpieczeństwo żywności w kontekście stosowania środków ochrony roślin

Na całym globie rocznie rozchodzi się ponad 4 miliony ton substancji czynnych, a w użytku nadal pozostaje ponad tysiąc różnych substancji stosowanych do ochrony upraw. Jak wyjaśnia Patrycja Szymańska, koordynatorka działu prawa żywnościowego w laboratorium Eurofins Polska, w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 25 lat liczba zatwierdzonych substancji czynnych uległa redukcji o ponad 50%. W roku 2019 całkowita sprzedaż pestycydów w UE spadła, osiągając najniższy poziom od momentu rozpoczęcia zbierania danych, wynoszący 333 tysiące ton. Mimo to nadal w UE zatwierdzonych jest około 500 substancji czynnych.

Na bazie wyżej wymienionych faktów, w umysłach zwykłych konsumentów kiełkuje przekonanie, że środki ochrony roślin to substancje szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska, używane głównie w celu maksymalizacji zysków producentów poprzez zwiększenie wydajności upraw. Takie uogólnienie może być niesprawiedliwe dla wielu uczciwych producentów. Prawdą jest, że środki ochrony roślin rzeczywiście zwiększają plony, lecz ich głównym celem jest przede wszystkim redukcja strat wywołanych obecnością szkodników i chorób.

Zamów badanie żywności na obecność pestycydów w laboratorium Eurofins >>

Wszystkie badania żywności i pasz >>

Globalne straty spowodowane przez szkodniki mogą osiągać znaczące poziomy, wahać się od około 29% w przypadku pszenicy, poprzez 37% w przypadku ryżu, a nawet do 40% w przypadku ziemniaków. Szacuje się, że bez właściwych środków ochrony, takich jak dedykowane substancje chemiczne dostosowane do konkretnych upraw, te straty mogłyby się nawet podwoić.

Poprzez stosowanie środków ochrony roślin zwalczamy szkodliwe insekty, odstraszać szkodniki, eliminujemy chwasty, co pozwala roślinom uprawnym na swobodniejszy dostęp do przestrzeni, wody i składników odżywczych, bez konieczności rywalizacji z innymi roślinami. Dodatkowo, eliminujemy choroby grzybowe roślin, dbając nie tylko o wydajność plonów, ale także o zapobieganie powstawaniu mikotoksyn – rakotwórczych substancji produkowanych przez grzyby. Spożywanie żywności zanieczyszczonej mikotoksynami stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, gdyż długotrwała ekspozycja na te substancje może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych.

Warzywa

 

Współczesna produkcja rolno-żywnościowa na globalną skalę niesie ze sobą nieuchronną obecność pozostałości środków ochrony roślin w żywności. Wszyscy bez wyjątku spotykamy się z tymi substancjami, które stanowią integralną część procesu uprawy. Jak wyjaśnia Patrycja Szymańska, istotne jest, aby poziom tych pozostałości w żywności nie przekraczał najwyższych dopuszczalnych poziomów ustalonych prawnie (NDP). Produkty, które przekraczają te wartości, nie mogą być legalnie wprowadzane do obrotu. Jednakże należy podkreślić, że ustalone NDP nie są jednoznacznym wskaźnikiem bezpieczeństwa żywności, a każdy przypadek przekroczenia tych wartości podlega indywidualnej ocenie ryzyka. Wartość NDP ustalane są z dużym marginesem bezpieczeństwa, zapewniającym, że nawet w najbardziej niekorzystnych scenariuszach, na przykład spożycie dużej ilości żywności zawierającej pozostałości danej substancji, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
Eurofins, będąc liderem na rynku usług laboratoryjnych, nieustannie reaguje na oczekiwania swoich klientów. W tym duchu, w ramach Łódzkiego Bionanoparku, uruchomiliśmy Centrum Kompetencyjne do badań pozostałości pestycydów w żywności. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technik, w tym metody "multi" (Multiple reaction monitoring), skracamy cykl analityczny. Ta zaawansowana technologia, oparta na odpowiednim przygotowaniu próbek i wykorzystaniu chromatografii w połączeniu z tandemową spektrometrią mas (GC-MS/MS oraz LC-MS/MS), pozwala na jednoczesne oznaczanie ponad 700 związków w jednym cyklu analitycznym.
Raport EFSA o przekroczeniach NDP w pestycydach
 
Po przeanalizowaniu najnowszego raportu EFSA dotyczącego monitoringu pestycydów, opublikowanego 7 kwietnia 2021, można zauważyć, że spośród wszystkich krajów dostarczających dane do raportu, najwyższe wskaźniki przekroczenia NDP odnotowano w produktach pochodzących z Malty, Cypru oraz Polski, gdzie ponad 5% próbek przekroczyło ustalone najwyższe dopuszczalne poziomy. W sumie oznaczono 799 różnych pestycydów. Najczęściej wykrywanymi ilościowo pestycydami były związki miedzi (66% oznaczeń analitycznych), fosetyl (27% oznaczeń analitycznych), fosforowodór (16% oznaczeń analitycznych), jon bromkowy (16% oznaczeń analitycznych) i chlorany (13% oznaczeń analitycznych). Największe przekroczenie NDP odnotowano dla chloranu (7,2%), co potwierdza wyniki z lat poprzednich.
 
 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl